U bent hier
Start van de restauratiewerken aan het belfort

Maandag 16 juni, een dag waar de stad heel lang naar uitkeek. Op deze zonnige dag startte de aannemer, Artes Woudenberg, met de werken aan het mooie erfgoedgebouw op de Grote Markt van Aalst. Nu het zover is, kunnen de schepenen hun enthousiasme niet onderdrukken. “Het zo geliefde Aalsterse belfort, of zoals de meeste Aalstenaars zeggen, ‘den tettentoeren’, is helemaal klaar voor een grondige restauratiebeurt om nog meer te stralen dan ooit tevoren”, zeggen schepen van Toerisme Caroline De Meerleer, schepen van Erfgoed Sarah Smeyers en schepen van Gebouwen en Technieken Maarten Blommaert (N-VA).
Restauratiewerken
De eerste werfhekken zijn aanwezig en dat is meestal het startsein voor werken. En dit zijn grootse werken, want een van de mooiste gebouwen van de stad, het belfort, wordt gerestaureerd. De gebouwen worden aan de buitenzijde gerestaureerd met respect voor hun historische waarde. Het uitzicht van het schepenhuis, gebiedshuisje en de belforttoren wordt bewaard. De nadruk bij deze restauratie ligt op het herstellen, het bewaren en het verbeteren van de toegankelijkheid, de duurzaamheid en de veiligheid. Een gevelreiniging zal opnieuw zorgen voor een levendige aanblik. In het kader van energiebesparende maatregelen komen er achterzetramen, wordt de zoldervloer geïsoleerd, komt er een verluchtingssysteem en wordt de verwarming vernieuwd. De verschillende verdiepingen worden voorzien van een brandcompartimentering. Ook de vochtproblematiek in de hallenkelder wordt aangepakt.
Schepen van Gebouwen en Technieken Maarten Blommaert geeft aan dat de werken nauwgezet zullen worden opgevolgd door de deskundigen en architecten van de dienst Gebouwen en Technieken. “Er komt wel wat planning bij kijken omdat de werfinrichting enkele keren moet worden weggenomen om ruimte te bieden aan evenementen op de Grote Markt. Het gebouw zal worden geïsoleerd en de hallenkelder wordt waterdicht gemaakt. De werken zijn ingrijpend want komt een lift over de drie verdiepingen.”
Timing werken aan de buitenzijde
De werken aan de buitenzijde starten vanaf nu en lopen tot de zomer van 2026. Momenteel bereidt de aannemer Artes Woudenberg de werken voor. De werfinrichting en werfplanning houdt zoveel als mogelijk rekening met de omliggende horecazaken en alle activiteiten die plaatsvinden op de Grote Markt. Momenteel is er een tijdelijke werfzone voorzien, die zal weggenomen worden voor het bouwverlof. Na het bouwverlof tot november 2025 komt er een stelling tegen de muur aan de kant van de Kattestraat. Dan komt er ook een permanente werfzone vlak voor het belfort op de Grote Markt. Tussen november 2025 en maart 2026 wordt de stelling verwijderd, in het kader van evenementen zoals de kerstmarkt en Aalst Carnaval.
Vanaf maart 2026 wordt er gewerkt aan de gevels en het dak ter hoogte van de Grote Markt. Er wordt dan een gevelstelling aan de kant van de Grote Markt voorzien. De dakwerken worden uitgevoerd met een stelling op hoogte die geen hinder veroorzaakt op de begane grond. Het einde van de restauratiewerken aan de buitenzijde is voorzien tegen de zomer van 2026.
Ook het interieur wordt heringericht
Nadien start de herinrichting van het interieur. Het gebouw wordt zo toegankelijk mogelijk gemaakt voor bezoekers. Er komt een professioneel onthaal op het gelijkvloers en een lift over de drie verdiepingen van het schepenhuis. Daarnaast wordt ook de trap, die nu op de tweede verdieping van het schepenhuis stopt, verlengd zodat de prachtige zolderverdieping toegankelijk wordt voor het grote publiek.
Ook Sarah Smeyers blijft als schepen van Erfgoed onder de indruk van dit monument. “Het Belfort is de smoel van onze stad. Onze geschiedenis, macht en apart gevoel voor humor zitten er allemaal in verwerkt. Een uithangbord als dat moét schitteren, dus ben ik verheugd dat we grondig gaan restaureren en ontsluiten naar het grote publiek toe," geeft ze mee.
De restauratie duurt 300 werkdagen en houdt zoveel mogelijk rekening met het dagelijkse leven, de horecazaken en de evenementen op en rond de Grote Markt. Daarom zal de restauratie in verschillende fasen worden uitgevoerd. De werken vinden plaats van maandag tot vrijdag, tussen 7 uur en 18 uur.
Grote publieksontsluiting na de restauratiewerken
Na de werken worden de deuren van het belfort permanent opengesteld voor het grote publiek. En daar kijkt schepen van Toerisme Caroline De Meerleer reikhalzend naar uit. “Ons belfort, waarop elke Aalstenaar zo fier is, zal niet alleen een must-see zijn, maar verder uitgroeien tot een must-visit; een prachtig gerestaureerd erfgoedmonument dat niet alleen oogverblindend is aan de buitenkant, maar ook bloedstollend binnenin. Want deze stenen kunnen wel degelijk spreken. Ze zullen de bezoekers niet alleen hun levensverhaal vertellen maar ook het verhaal van de macht. Het wordt een machtige beleving”, kondigt De Meerleer nu al aan.
De bezoekers zullen meegenomen worden doorheen de geschiedenis van het belfort, het symbool voor stedelijke onafhankelijkheid, en het verhaal van de macht door de eeuwen heen. Helemaal bovenaan de toren zullen ze kunnen genieten van een panoramisch uitzicht over de stad. De nodige receptie- en ontvangstruimtes zullen bovendien zorgen voor een professionele ontvangst voor grote groepen bezoekers.
De scholen zullen dan weer kunnen ontdekken hoe een lokaal bestuur werkt. Via educatieve workshops, rondleidingen en lesmateriaal kunnen leerlingen in de vernieuwde raadzaal aan den lijve ondervinden hoe zo’n gemeenteraad in zijn werk gaat.
En uiteraard blijft het hoogste orgaan van de stad in het belfort vergaderen. Ook na de restauratie wordt het belfort opnieuw de zetel voor de maandelijkse gemeenteraad en de commissievergaderingen.
Ter gelegenheid van de Open Monumentendag 2025 zullen de concrete plannen verder toegelicht worden. De heropening van het belfort is voorzien in de loop van 2027.